Latviski По русский In English

Gaisa vada veidi


www.ventilacija.1w.lvGaisa vadi ventilācijas sistēmās

Mūsdienās diez vai izdosies atrast kādu māju bez ventilācijas sistēmas, kurā ietilpstu vertikālie kanāli jeb, citiem vārdiem sakot, gaisa vadi, kas veic gan svaigā gaisa ieplūšanas, gan izlietotā gaisa izvadīšanas funkcijas. Efektīvās gaisa vadu sistēmas mērķis ir nodrošināt viendabīgu gaisa temperatūru un mitrumu visā mājas vai dzīvokļa teritorijā, tajā pat laikā izvairoties no caurvējiem un trokšņiem. Sīkāk aplūkosim, kādi tad mēdz būt gaisa vadi, ar ko tie var atšķirties un kādiem būtu jādod priekšroka.

Tātad, gaisa vadi var atšķirties:

Pēc šķērsgriezuma platības

Šķērsgriezuma platība tiek aprēķināta, ņemot vērā gaisa apmaiņas rādītājus un maksimāli pieļaujamo gaisa ātrumu.

Pēc šķērsgriezuma veida

Gaisa vads šķērsgriezumā var būt apaļas vai taisnstūrveida formas, praktiski jebkāda diametra .

Apaļo gaisa vada priekšrocība ir to spēja veidot mazāku aerodinamisku pretestību salīdzinājumā ar taisnstūrveida caurulēm. Taču taisnstūra vadi harmoniskāk iekļaujas ēkas interjerā, ietaupot turklāt brīvo platību, kas ir īpaši būtiski telpās ar zemajiem griestiem.

Apaļā šķērsgriezuma gaisa vadus galvenokārt izmanto industriālajās ēkās, jo tie ir daudz vienkāršāki un ekonomiskāki (to ražošanai nepieciešams daudz mazāk materiāla), turklāt apaļie gaisa vadi ir izturīgāki. Taisnstūra šķērsgriezuma gaisa vadi ir neaizvietojami telpās ar ierobežoto augstumu, kā arī vietās, kur apaļās caurules nav iespējams izmantot.

Pēc izgatavošanas materiāla

Mūsdienās populārākie ir metāla gaisa vadi.

Tērauda (cinkotā vai nerūsējošā) gaisa vadus izgatavo 0,5-1,0 mm biezumā, tiem raksturīga gluda virsma, labas pretkorozijas īpašības, pieņemama cena un izturīgums. Šie gaisa vadi ir īpaši ugunsizturīgi. Tos var izmantot gan industriālajās, gan dzīvojamajās ēkās, restorānos, klubos utt.

Alumīnija sakausējumu gaisa vadiem piemīt pretkorozijas īpašības, tie spēj izturēt palielinātas temperatūras, ir ķīmiski neitrāli pret dažādām vielām (neveido ķīmiskās reakcijas). Tiek izmantotas virtuvēs, gāzes aprīkojuma sistēmās, kā arī sistēmās, kas atrodas zem klājas debess.

Metinātie gaisa vadi tiek izgatavoti no melnā tērauda 1,0-2,0 mm biezumā.

Spēj izturēt augstas temperatūras, bieži tiek izmantoti tāda gaisa transportēšanai, kas satur ķīmiski aktīvās gāzes un putekļus, kā arī dūmu izvadīšanai. Pielieto zonās ar īpašām prasībām pret temperatūru, kā arī agresīvajās vidēs .

Vara gaisa vadus izmanto mitrā gaisa izvadīšanai telpās ar īpašām prasībām pret mitruma līmeni - virtuvēs, sanitārajos mezglos, baseinos u.c.

Nemetāla gaisa vadus izgatavo no sintētiskajiem materiāliem (polietilēns, viniplasts u.c.), tos atšķir neliels svars, gluda virsma, tie ir viegli montāžā, ekoloģiski, nav pakļauti korozijai, ir ar antistatiskām īpašībām. Turklāt arī cena šāda veida gaisa vadiem ir krietni mazāka. Galvenais un ļoti nopietnais trūkums ir neliela ugunsizturība un attiecīgi arī izmantošanas ierobežojumi. Tiek izmantoti nelielu sadzīves telpu vēdināšanai (dzīvokļi, nelielas noliktavas).

Tekstila gaisa vadi, ko izmanto gaisa transportēšanai, tiek izgatavoti no gaisa necaurlaidīgā auduma (poliamīds), turpretī gaisa sadalei izmanto poliētera audumu, kas vienlaicīgi veic arī gaisa filtra funkcijas. Telpās, kur ir īpaši augstas prasības pret gaisa ventilāciju, izmanto perforētos gaisa necaurlaidīgos audumus. Ugunsizturīguma nodrošināšanai izmanto stikla šķiedru. Jāatzīmē tādas tekstila gaisa vadu priekšrocības, kā ekonomiskums, higiēniskums, montāžas un stiprināšanas vieglums, transportēšanas ērtums, skaņas izolācijas īpašības. Tiek izmantoti vietās, kur apgrozās daudz cilvēku (biroji, klubi, restorāni, sporta klubi utt.). Par trūkumu varam uzskatīt to, ka tekstila gaisa vadi nodrošina vien gaisa pieplūdi.

Pēc cietības pakāpes

Cietie gaisa vadi tiek izgatavoti no cinkotā vai nerūsējošā tērauda, gan apaļā, gan taisnstūrveida šķērsgriezuma, nodrošinot nepieciešamo ugunsizturīgumu un ilgmūžību. Izmanto jebkura plānojuma un sarežģītības pakāpes telpās.

Elastīgie un daļēji elastīgie gaisa vadi mēdz būt tikai apaļie, tos izgatavo no termoplastiskā materiāla, izmantojot tērauda spirāles karkasu, kas konstrukcijai nodrošina nepieciešamo cietību. Plaši izmanto rūpniecībā, būvniecībā un citās nozarēs. Izolācijas materiāli (alumīnijs, stikla vate) elastīgajos gaisa vados uzlabo siltuma un skaņas izolācijas īpašības. Galvenās priekšrocības ir montāžas vieglums, nelielais svars, transportēšanas vieglums. Trūkumi - zināmi izmantošanas ierobežojumi (augstuma ziņā, arī izmantojot zem klājas debess), turklāt tie veido lielāku aerodinamisko pretestību. Lai no tā izvairītos, ieteicams elastīgos gaisa vadus montēt izstieptā stāvoklī, turētājus izvietojot tā, lai nepieļautu tās nokari.

2011-10-20 22:08  |  Skatīts: 8332x         Ieteikt draugiem       TweetMe   

Atpakaļ